Każdy, kto decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, musi liczyć się z koniecznością zgodnego z przepisami naliczania i opłacania podatków. Żeby było to możliwe, wszystkie zdarzenia gospodarcze muszą znajdować swoje odzwierciedlenie w zapisach księgowych. To jaką formę księgowości trzeba prowadzić, i w jaki sposób dokumentować wszystkie przeprowadzane transakcje wiąże się ze specyfiką i zasięgiem wykonywanej działalności. W zależności od nich dokumentacja może być prowadzona w formie księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów lub ksiąg handlowych. Sprawdźmy, co to takiego księga przychodów i rozchodów i kto jest zobowiązany do jej używania.
Księga przychodów i rozchodów to rodzaj uproszczonej dokumentacji księgowej. Może być prowadzona w formie papierowej lub przy wykorzystaniu systemów informatycznych. Przepisy dopuszczają jej samodzielne wypełnianie, ale lepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego doświadczonemu biuru księgowemu.
W księdze przychodów i rozchodów zapisujemy wszystkie zdarzenia związane z uzyskaniem przychodu lub poniesieniem wydatku. Wpisujemy tam kwoty kosztów naszej działalności związane z osiąganym przychodem. W odpowiednich rubrykach umieszczamy również sumy wynagrodzeń, które wypłacamy naszym pracownikom, wraz z płaconymi z tego tytułu składkami. W księdze zapisujemy również kwoty związane z amortyzacją środków trwałych.
Księga przychodów i rozchodów może być prowadzona przy prowadzeniu działalności gospodarczej w różnej formie. Wśród podmiotów, które mogą być zobowiązane do prowadzenia księgowości w takiej formie, są zarówno osoby fizyczne, jak i spółki cywilne, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Obowiązek ten dotyczy bowiem wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.
Warunkiem, jaki trzeba spełnić, by móc prowadzić księgę, a nie pełne księgi handlowe jest limit przychodu. W tej chwili wynosi on równowartość 2 000 000 euro w złotówkach. Innymi słowy, wszyscy ci, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychód netto mniejszy niż kwota w złotówkach odpowiadająca wartości dwóch milionów euro, mogą prowadzić księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów. Ci, którzy przekroczyli ten próg, są zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości.